Archiv aktualit

10. 3.
2012
53 let Tibetské nesvobody a útisku!

tisková zpráva

Letos 10. března uplyne 53 let od potlačeného Tibetského povstání proti Čínské komunistické zvůli (1959)!

Od té doby Tibeťané jako lidé i národ ztratili svá práva ve své vlastní zemi, od té doby je nucen Dalajláma žít jako představitel svého lidu a země v exilu v Indii a Čínští komunisté vnucují celému světu fikci, že problém Tibetu dávno neexistuje, zmizel ...
Vlajka nesmí být veřejně nikde vyvěšena, protože pro komunisty neexistuje!
Naštěstí se vše Čínskému vedení nedaří, Tibeťanů neubývá a uměle dostěhovaných Číňanů tolik v horách nepřibývá, navíc před pár lety Tiběťané opět pozdvihli hlavu a protestovali ve svém hlavním městě Lhase proti utlačovatelskému režimu, který se přes půl století snaží Tibeťany rozptýlit a udělat z nich v jejich vlastní zemi menšinu. Boj Tibeťanů zatím dopadl špatně, - mrtvými, zatčenými a perzekuovanými lidmi, kteří chtějí svou svobodu a zemi a trpí za to ve vězeních a čínských pracovních lágrech.
Věříme, že i přesto že stejně bylo před několika lety potlačeno povstání mnichů a věřících v Barmě a dnes se režim musí uvolňovat a demokratizovat, tak že podobná naděje je i pro autonomii a osvobození Tibetu a jeho lidu!
Proč je náš hlas a vyvěšení Tibetské vlajky v tento den nebo týden důležité?
Dáváme tím najevo, že jsme nezapomněli, jak vypadá útlak a nesvoboda (máme svoje nepříjemné zkušenosti s ruskou nadvládou) a také dáváme najevo, že jsme na okupaci Tibetu ani po 53 letech nezapomněli a neschvalujeme protiprávní a utlačovatelské praktiky, které tam komunistický režim s dravou tváří trvale uplatňuje!
Dáváme tím najevo, že si vážíme i naší svobody a samostatnosti a také že Tibeťanům držíme palce, aby se podařilo i jejich osvobození!

Michael Pondělíček
předseda sdružení

6. března 2012
 


8. 3.
2012
Povolání architektka - beseda k MDŽ

Besedu k MDŽ spojená s přednáškou doc. Ing. arch. Vladimíry Šilhánkové, Ph.D. na téma "Mužská a ženská role v architektuře a urbanismu" proběhla V Salonu královéhradeckém ve čtvrtek 8.3.

...pokud budeme na architekturu a urbanismus nahlížet z obecně v psychologii uznávaného pohledu rozdílného rozdělení rolí mezi muži a ženami, musí pak existovat  přirozeně rozdílné vnímání architektury / města / světa mezi muži a mezi ženami. Jsou li totiž přirozeně rozdílné životní role, kdy muži jsou těmi "racionálně myslícími, aktivnímu, průbojnými a pokrokovými hybateli světa" a ženy spíše ty "pasivní, ochranitelské, pečovatelské a kotvící" je pak přirozené, že mužské vnímání tvaru, funkčnosti, architektury i města je jiné než to ženské ...


1. 3.
2012
Rekultivace a management nepřírodních biotopů v ČR

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku ředitele Ústavu pro ekopolitiku

Mgr. Tomáše Gremlicy

spojenou s vernisáží výstavy Rekultivace a management nepřírodních biotopů v ČR.

Přednáška a vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 1.3. od 17 hod v Salonu Královéhradeckém (Gočárova 20, HK). Těšíme se na Vás!

Pozvánka


23. 2.
2012
Promítání filmu z festivalu Jeden svět v Salónu Královéhradeckém.

Promítání filmu z festivalu Jeden svět v Salónu Královéhradeckém již tradičně ve čtvrtek 23.2.2012 od 17 hodin. Těšíme se na Vás. 

Pozvánka

 Promítej i ty!

Hlad 

Marcus Vetter, Karin Steinberger / Německo / 2009 / 90     

Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globální oteplování a poptávka po surovinách. Svět počátku 21. století se dramaticky mění, a to tak, aby vyhovoval především potřebám bohatých. S touto změnou se v chudých zemích nadále zhoršuje už tak bídná životní úroveň. Zatímco v USA je největším problémem společnosti obezita, o pár tisíc kilometrů dál na jih, na Haiti, jsou lidé tak chudí, že musí prodávat vlastní děti do otroctví a k obědu jedí koláče z bláta. Ještě dále, v Brazílii, pokračují nenasytné dřevařské společnosti za přihlížení zkorumpovaných politiků v kácení amazonských pralesů a přispívají tak   ke klimatické změně. V jejím důsledku dochází k častějším smrtícím obdobím sucha v subsaharské Africe. Masajům v Keni tak bez dešťové vody zbývá jenom žízeň a hladovění. V Indii zase tisíce farmářů uvěřily krásným snům o geneticky modifikované rýži a vrhli se do propagovaného experimentu. Jenže když nezaprší, nesklidí ani to, co měli dříve. Kdo nemůže splácet dluhy, volí raději sebevraždu. Film Hlad přináší detailní a šokující pohled na osudy komunit a konkrétních lidí, kteří se na třech kontinentech ocitli v pasti současných mezinárodních poměrů.


16. 2.
2012
Přednáška Viktora Karlíka z o.s. Baobaby na téma Nízkoenergetické domy z přírodních materiálů (sláma, hlína, dřevo) + Fotografie z přednášky

Přednášku o nízkoenergetických domech a zejména domech ze slámy se uskutečnila v Salonu Královéhradeckém již tradičně ve čtvrtek 16.2.2012 od 17 hod.   Pozvánka na přednášku

Historie, vlastnosti, konstrukční systémy, zajímavé realizace v ČR a ve světě, legislativa, potenciál pro 3.tisíciletí, rostoucí domy (90 min.).

Více informací můžete najít na webu: http://www.baobaby.org/

FOTOGRAFIE  z přednášky 16.2.2012:

Přicházející posluchači

Salon navštívila spousta nadšenců

Přednáška - Slaměné domy v Salonu

Prezentace

P.Karlík z organizace Baobaby

Viktor Karlík

Rostoucí stromy