Archiv aktualit

1. 3.
2012
Rekultivace a management nepřírodních biotopů v ČR

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku ředitele Ústavu pro ekopolitiku

Mgr. Tomáše Gremlicy

spojenou s vernisáží výstavy Rekultivace a management nepřírodních biotopů v ČR.

Přednáška a vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 1.3. od 17 hod v Salonu Královéhradeckém (Gočárova 20, HK). Těšíme se na Vás!

Pozvánka


23. 2.
2012
Promítání filmu z festivalu Jeden svět v Salónu Královéhradeckém.

Promítání filmu z festivalu Jeden svět v Salónu Královéhradeckém již tradičně ve čtvrtek 23.2.2012 od 17 hodin. Těšíme se na Vás. 

Pozvánka

 Promítej i ty!

Hlad 

Marcus Vetter, Karin Steinberger / Německo / 2009 / 90     

Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globální oteplování a poptávka po surovinách. Svět počátku 21. století se dramaticky mění, a to tak, aby vyhovoval především potřebám bohatých. S touto změnou se v chudých zemích nadále zhoršuje už tak bídná životní úroveň. Zatímco v USA je největším problémem společnosti obezita, o pár tisíc kilometrů dál na jih, na Haiti, jsou lidé tak chudí, že musí prodávat vlastní děti do otroctví a k obědu jedí koláče z bláta. Ještě dále, v Brazílii, pokračují nenasytné dřevařské společnosti za přihlížení zkorumpovaných politiků v kácení amazonských pralesů a přispívají tak   ke klimatické změně. V jejím důsledku dochází k častějším smrtícím obdobím sucha v subsaharské Africe. Masajům v Keni tak bez dešťové vody zbývá jenom žízeň a hladovění. V Indii zase tisíce farmářů uvěřily krásným snům o geneticky modifikované rýži a vrhli se do propagovaného experimentu. Jenže když nezaprší, nesklidí ani to, co měli dříve. Kdo nemůže splácet dluhy, volí raději sebevraždu. Film Hlad přináší detailní a šokující pohled na osudy komunit a konkrétních lidí, kteří se na třech kontinentech ocitli v pasti současných mezinárodních poměrů.


16. 2.
2012
Přednáška Viktora Karlíka z o.s. Baobaby na téma Nízkoenergetické domy z přírodních materiálů (sláma, hlína, dřevo) + Fotografie z přednášky

Přednášku o nízkoenergetických domech a zejména domech ze slámy se uskutečnila v Salonu Královéhradeckém již tradičně ve čtvrtek 16.2.2012 od 17 hod.   Pozvánka na přednášku

Historie, vlastnosti, konstrukční systémy, zajímavé realizace v ČR a ve světě, legislativa, potenciál pro 3.tisíciletí, rostoucí domy (90 min.).

Více informací můžete najít na webu: http://www.baobaby.org/

FOTOGRAFIE  z přednášky 16.2.2012:

Přicházející posluchači

Salon navštívila spousta nadšenců

Přednáška - Slaměné domy v Salonu

Prezentace

P.Karlík z organizace Baobaby

Viktor Karlík

Rostoucí stromy


15. 2.
2012
Další část sbírky psacích potřeb předána Kambodžským dětem - Fotografie + tisková zpráva

Tisková zpráva k finále akce Tříkrálová sbírka per a psacích potřeb pro Kambodžské školy.

Novoroční Tříkrálová sbírka per, propisek a psacích potřeb navazující potažmo na loňskou akci sdružení Civitas per Populi „Pero pro Klause“ měla mezi občany Hradce Králové velký úspěch a bylo vybráno několik kilo propisek, pastelek, fixů, tužek a dalších psacích potřeb. Celkem bylo množství odhadnuto na 2 a půl tisíce kusů psacích potřeb doplněných gumami, pravítky a ořezávátky.

Sbírka v koši neskončila a po rozdělení do rovnocenných balíků čekala na své posly.

Prvním doručitelem části sbírky psacích potřeb (cca 3,5 kg balík) se nakonec během své služební cesty stal Michael Pondělíček – předseda sdružení, který přímo do nitra Kambodži do místní střední technické „JHP školy“ (škola Janky a Honzy Pfeifferových vznikla a je podporována zejména komunitou českých donorů ve spolupráci s nadací Cambodian School Project) osobně dovezl.

Na místě zástupce sdružení CPP předal během jednání o rozvoji školy první balík s potřebami pro střední školu jejímu novému principálovi a učiteli IT technologií panu Sophatovi a další balík byl předán vedoucímu projektů v Kambodži panu Sarithovi Ou, který zbylé psací potřeby doručí do v listopadu vyplavených základních škol. V místě byli přítomní zástupci vedení nadace Cambodian School Project a ti také vyjádřili neskrývanou radost nad velikostí a zejména praktičností daru, protože v technické škole jsou vyučováni zejména zcela nemajetní studenti z místního sirotčince!

Mise tedy dopadla úspěšně a další psací potřeby odjedou s posly do Kambodži, jak doufáme, již na začátku měsíce března a budou opět předány do škol pro chudé, stejně jako další prostředky získané od firem a ze sbírky.

Situace v Kambodži je v první části tohoto roku velmi špatná, protože se drasticky zvyšují ceny potravin a také paliv pod vlivem loňské povodně, která zlikvidovala podzimní úrodu rýže. Nově vysetá rýže teprve dorůstá a nelze tedy sklidit dříve jak v létě a tak místní vzali zavděk starými recepty, takže se na trzích objevily opět kobylky na kari, potápníci s chili a také pavouci v medu a jiné pochoutky, překvapením není ani dušená vodní želva nádherná ke svačině v motorestu.

Na závěr znovu připomínáme, že prostředky jsou v Kambodži předávány adresně těm nejchudším školám a dětem nebo studentům, doručitelé si hradí cestu do místa předání sami, byť jsou v regionu z jiných důvodů.

Vaše dary nepřicházejí nazbyt, DĚKUJEME !

 

Michael Pondělíček

Předseda sdružení CPP


9. 2.
2012
Barmský VJ

Promítání filmu z festivalu Jeden svět v Salonu Královéhradeckém již tradičně ve čtvrtek 9.2.2012 od 17 hod. Těšíme se na Vás! Vstup volný.

Pozvánka

Salon Královéhradecký, Gočárova 761/20 (Ulrichovo náměstí - vedle Mléčných lahůdek). 

Promítej i ty!

Barmský VJ

Anders Ostergaard / Norsko, Švédsko, Dánsko, Velká Británie / 2008 / 84

V roce 1988 byl Joshua jako malý chlapec svědkem brutálního zásahu barmské vojenské junty proti demonstrantům, během něhož byly zabity více než tři tisíce lidí. Od té doby se rozhodl bojovat za demokracii. ?Vyzbrojen" malou kamerou a mobilním telefonem se společně s třemi desítkami dalších odvážných mladých Barmánců ze skupiny Democratic Voice of Burma rozhodl podrobně zachytit protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich surové potlačení. Záběry dramatických událostí z kamer těchto reportérů se objevily ve zpravodajství všech významných světových médiích a byly po určitou dobu jedinou možností, jak se svět mohl dozvědět o skutečné situa­ci v Barmě. Skrze detailní záznam práce Joshuy a jeho kolegů, kteří svou činností riskovali život, strhující dokument ukazuje nepopiratelný význam nezávislých médií v boji proti totalitní moci. Barmský VJ získal na loňském festivalu Jeden svět Zvláštní cenu Václava Havla. Letos byl snímek nominován na Oscara za nejlepší dokument roku 2009.