Archiv aktualit

5. 4.
2012
Promítání a beseda s MUDr Miroslavem Havrdou na téma Nový Zéland

Proběhlo promítání a besedu s panem MUDr. Miroslavem Havrdou na téma Nový Zéland, již tradičně v Salonu Královehradeckém ve čtvrtek 5.4. od 17:00, za vysoké účasti návštěvníků.

Pozvánka

foto1

foto2

foto3

foto4

foto5

foto6


22. 3.
2012
Světový den vody v Hradci Králové a beseda s Josefem Markem, pracovníkem kvality vody Královéhradecké provozní a.s.

V rámci oslav Světového dne vody proběhl v centru města Hradce Králové dne 22.3.2012 od 14 hodin happening, jehož cílem bylo upozornit na stále se zmenšující velikost zdrojů pitné vody. Happening doprovodilo vystoupení hudební skupiny Krotra Rock revival.

Od 17 hodin pak v Salonu Královéhradeckém proběhla přednáška a beseda s  Josefem Markem, pracovníkem kvality vody Královéhradecké provozní a.s.

pozvánka

foto1 - Happening

foto2 - Happening

foto3 - Happening

foto4 - beseda

foto5 - beseda

Světový den vody byl určen na 22. březen, od roku 1993. Spojené národy tento den navrhly v roce 1992 v rámci Agendy 21 na jednání UNCED v Rio de Janeiru, v Brazílii. Důvodem je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Propagace agentur UN a nevládních organizací věnujících se problémům spojeným s vodou je zaměřena na čistotu a ochranu vod a jejich šetření. Kromě toho je každým rokem zpracováváno určité specifické téma. V roce 2006 bylo tématem „voda a kultura“, koordinátorem bylo UNESCO v roce 2007 bylo tématem „zvládání vodní nouze“, koordinované FAO. Rok 2012 byl vyhlášen rokem vody. (www.wikipedie.com)

 

Tisková zpráva

Ve čtvrtek 22. března se bude slavit Světový den vody, který právě před dvaceti lety(1992) navrhlo OSN v rámci Agendy 21 na jednání v Rio de Janeiru, v Brazílii. Poprvé se Den vody slavil v roce 1993 a byl určen na 22. Března. Důvodem pro vyhlášení Světového dne vody byla skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Propagace agentur UN a nevládních organizací věnujících se problémům spojeným s vodou je zaměřena na čistotu a ochranu vod a jejich šetření. Kromě toho je každým rokem zpracováváno určité specifické téma. Rok 2012 byl vyhlášen Rokem vody.
Při této příležitosti připravilo sdružení Civitas per Populi happening v ulicích centra Hradce Králové. „Touto akcí chceme upozornit naše spoluobčany, že nedostatek pitné vody není abstraktní téma, které je nám vzdálené, ale že i naše zásoby pitné vody se zmenšují a je proto potřeba vodou šetřit.“ říká předseda sdružení a zkušený ekolog Michael Pondělíček. Od 14 hodin budou proto dobrovolníci rozdávat „příděl pitné vody na dnešní den“. Happening doprovodí vystoupení hudební skupiny Kmotra Rock revival u podchodu na Dukelské třídě.
Od 17 hodin pak v Salonu Královéhradeckém proběhne přednáška a beseda s panem Josefem Markem, členem dozorčí rady a dlouholetým pracovníkem kvality vody Královéhradecké provozní a.s. zaměřená na zdroje vody pro Hradec.
Pro bližší informace jsme Vám k dispozici na níže uvedených kontaktech.
Tiskovou zprávu připravila Gabriela Lazowská
V Hradci Králové dne 21.3.2012
 


18. 3.
2012
Tisková zpráva k návštěvnosti a turistickému využití Novohradeckých lesů

Tato oficiální tisková zpráva vznikla jako výstup z výzkumu organizovaného sdružením Civitas per Populi, Hradec Králové, ve spolupráci s organizací Městské lesy Hradec Králové a.s. a Univerzitou Pardubice (Fakulta ekonomická a správní).

Tisková zpráva


15. 3.
2012
Krev v mobilech

Promítání filmu z festivalu Jeden svět se uskutečnilo v Salonu Královéhradeckém již tradičně ve čtvrtek 15.3.2012 od 17 hod.

Frank Piasecki Poulsen / Dánsko, Německo / 2010 / 82

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo.


13. 3.
2012
Tisková zpráva o dalším úspěšném postupu v akci „Sbírka psacích potřeb pro Kambodžské děti“

S radostí oznamujeme, že se v minulém týdnu prostřednictvím kolegy a dobrovolného kurýra v jedné osobě Dr. J. Šikla, podařilo dovézt do již fungující JHP školy (střední praktická škola podporovaná donory z ČR a USA) v obci Puok v Kambodži (na severovýchodě této vzdálené země poblíže Angor Watu) další zásilku - tedy letos již druhý balík s pomůckami podporujícími vzdělání těch nejchudších dětí a studentů.

Foto z předání

Většina psacích potřeb byla vybrána na základě sbírky Královéhradeckého dobrovolného sdružení Civitas per Populi v lednu 2012 a od té doby bylo organizováno spojení se školou a nadací Cambodian School Project, která v místě pomoc pomáhá distribuovat právě těm nejpotřebnějším. Zprávu jsme dostali v týdnu po připomínce obsazení Tibetu, ale také v týdnu kdy probíhá festival filmů „Jeden svět“, jehož filmy pravidelně prezentujeme a zdarma promítáme.
„Mám radost, že se daří i do takové vzdálené končiny doručit pomoc lidem v nouzi, kteří při loňském hurikánu a záplavách často přišli o všechno a dnes logicky upřednostňují obživu před školními pomůckami pro děti“ sděluje Michael Pondělíček, předseda CPP o.s.. Aktivní členka sdružení Civitas per Populi – Vladimíra Šilhánková k tomu dodává „tato zásilka byla svého druhu mimořádná, protože naši dobrovolníci dopravili i několik mobilních telefonů až na místo, do škol. Spojení má pro školy v daných místech velký význam, protože umožňuje lepší koordinaci výuky a docházky dětí.“. Mobilní telefony po dohodě dodala pro tyto účely jako „repasované“ starší modely nezisková společnost Asekol s.r.o., která se zabývá tříděním a sběrem vysloužilé elektroniky.
„Jsme rádi, že došlo k dalšímu posunu v zasílání podpory do Kambodži a i v těžkých dobách dokážeme pomoc do rozvojových zemí účinně a efektivně distribuovat. Naši kurýři jsou dobrovolní a náklady na dopravu a pobyt si samozřejmě hradí sami!“ dodává na závěr Michael Pondělíček, předseda sdružení Civitas per Populi.
Občanské sdružení Civitas per Populi provozuje v Hradci Králové na Gočárově tř.č.20 také Salón Královéhradecký jako ekoporadnu, prezentační a výstavní centrum pro veřejnost města Hradec Králové a okolí.

Tiskovou zprávu připravil
Michael Pondělíček, předseda sdružení

Březen 2012